Kuzey Kıbrıs Hakkında

Kıbrıs Akdeniz'in üçüncü büyük adasıdır. 1960 yılında, Kıbrıs iki ayrı devlete ayrılmıştır. 1974 den bu yana, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adıyla anılmaktadır. Kuzey Kıbrıs hava ve deniz yoluyla her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Kum plajlarının yanı sıra, adada bol miktarda, meşhur ve en güzel yabani çiçekler yetişmektedir. Kuzey Kıbrıs'ın her yerinde görülebilecek geniş bir tarih yatmaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ta İklim ve Hava Durumu

Kuzey Kıbrıs iklimi basitçe tarif edecek olursak, yazları nisan ayından Ekim ayına kadar, çok sıcak ve kurak tipik Akdeniz iklimidir. Kasımdan Mart ayına kadar, kış aylarında ılık ve yağmurludur.

Kuzey Kıbrıs'ta İnanç ve Etnik Yapı

Kültürel mirasıyla zengin Kuzey Kıbrıs Müslüman nüfus oranının 98% ini Türkler oluşturmaktadır. Geri kalan nüfusun büyük çoğunluğunu Yunan Ortodoks olan Kıbrıslı Rumlar oluşturmaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ta Nüfus

Kuzey Kıbrıs'ın nüfusu 2013 yılı sayımına göre yaklaşık olarak 286 257 dir.

Şehirlerde Nüfus Dağılımı

Kuzey Kıbrıs'ın Yüzölçümü

3 355 kilometre kare

Kuzey Kıbrıs'ta Kültürel Aktiviteler

Kuzey Kıbrıs'ın kültürünü, Gıda, yaşam tarzı, müzik, dil ve yerel halkın el sanatları ile tecrübe edip yaşayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs'ta hemen hemen her belediye tarafından düzenlenen birçok festival vardır. Kuzey Kıbrıs'ta yemek kültürü çok belirgindir. Meyve ve sebzeleri yerli malıdır. Yerel bir Kıbrıs Türk Restoranında, çeşitli soslar, salata ve mezelerle birlikte çok geniş bir yelpazede servisi başlayan Türk yemekleri, ızgara et veya balık ile son bulur. Çeşitli tatlılar ve reçeller gibi lezzetleri konuklara ikram edilen her evde keşfedebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs ev yapımı zeytinyağı ile özdeşleşmiştir. Kıbrıs'taki diğer kültürel etkinlikler, sinema, tiyatro, müzik, güzel sanatlar, halk sanatı. Ayrıca, Lefkara nakışı, eski bir Kıbrıs geleneğidir. El Sanatları Kuzey Kıbrıs'ta iyi gelişmiş bir sektördür.

Kuzey Kıbrıs'ın Kıyı Şeridi

Kıbrıs Akdeniz'in üçüncü büyük adasıdır. Türkiye, 65 km mesafe ile Kuzeyinde yer almaktadır. Diğer komşu ülkeler Suriye (97 km), Lübnan (108 km), Mısır (370 km), İsrail ve Yunanistan'dır. Kayalık kıyılara ve altın plajlara sahip Kuzey Kıbrıs sahilleri, Akdeniz'in en doğal ve en temiz plajlarıdır. Ortalama su sıcaklığı Mayıs ve Ekim ayları arasında ortalama 24 C dir.

Kuzey Kıbrıs'ın Para Birimi

Kuzey Kıbrıs'ın yerel para birimi Türk Lirasıdır. İngiliz Poundu, Dolar ve Euro da yaygın olarak kullanılmaktadır. Seyahat çekleri ve diğer büyük para birimleri de kullanılabilir veya döviz bürolarında bozdurulabilirler.

Kuzey Kıbrıs'ta Dil

Türkçe Kuzey Kıbrıs'ın resmi dilidir. Ayrıca İngilizce de nüfusun büyük bölümü tarafından bilinen ve kullanılan diğer bir dildir.

Kuzey Kıbrıs Tarihi

Akdeniz'in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs'ın MÖ 8500 den beri pek çok olaylı tarihi vardır. Ada çalkantılı tarihi boyunca defalarca işgal edilmiştir. Kıbrıs tarihinde, Ada, farklı dönemlerde birçok iç çatışmanın ardından 1960 yılında bağımsızlığını kazanana kadar, Fenikeliler, Akalılar, Asurlular, Mısırlılar, Persler ve Yunanlılar tarafında kolonileştirilmiş ve yönetilmiştir.

Kuzey Kıbrıs'ın Sınırları

2003 yılından bu yana Türk ve Rum sınırlarına geçiş yapmak mümkün hale getirmiştir. Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret eden bir turistseniz, Kuzey Kıbrıs Pasaport kontrolü sırasında (Güney Kıbrıs'ta ihtiyacınız olacak olan) geçerli bir pasaport ya da vizenizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs'ı ziyaretçi bir turist, Kıbrıs Türk pasaport kontrolünde geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir.

Kuzey Kıbrıs'ta Trafik

Kuzey Kıbrıs'ta soldan akan trafik hemen hemen İngiltere ile aynıdır. Trafik ve yol işaretleri uluslararasıdır. Maksimum hız 100 kilometre/saat olup Kuzey Kıbrıs a giriş yapan araçların girişte sigortalı olması gerekmektedir. Emniyet kemerleri takılması zorunludur.

Kuzey Kıbrıs'ta Ulaşım

Kuzey Kıbrıs'ta gün boyunca tüm ana şehirleri arasında, düzenli ve ucuz mini otobüs seferleri bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs'ta keşfedilecek birçok yer mevcuttur. Birçok kişi ziyaret esnasında araba kiralama şirketlerinden (Pickup North Cyprus olarak firmamız da bu hizmeti sağlamaktadır) kiralık araç almayı için tercih etmektedirler.

Bunun yanında Adada havaalanlarına ve hava alanlarından ve Ada genelinde taşımacılık hizmeti sunan çok sayıda turizm şirketleri de bulunmaktadır. Adaya hava yolu ile gelen yolcular, Ercan, Larnaka ve Baf (Paphos) Havalimanlarından, Kuzey Kıbrıs'ta istenilen her noktaya 15 TL den başlayan paylaşımlı taksi servislerimizden faydalanarak rahat bir yolculuk yapma şansına sahiptir.

Kuzey Kıbrıs'ın Resmi Tatil Günleri

Girne

Kuzey Kıbrıs'ın turizm merkezi olan Girne, Kıbrıs'ın kuzey kıyısında yer almaktadır. Girne muhtemelen adadaki en iyi tatil yöresidir.

Balıkçı tekneleri ve yatların bulunduğu eski büyüleyici limanı ziyaret ederek şehrin nostaljisini yakalayabilirsiniz. Limanda denizin hemen yanında birçok kafe ve restoran bulunmaktadır.

Girne'de görülmesi gereken yerler:

Antik Batık Gemi Müzesi, Bellapais Manastırı, Girne Sourp magar Manastırı, St.Hilarion Kalesi ,Antiphonitis kilisesi, Buffavento Kalesi, Halk Sanatları Müzesi, ikon Müzesi, Girne Kalesi, Girne Limanı, Hz.Ömer Türbesi.

Lefkoşa

Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Şehir, Kuzey Kıbrıs'ın, sanat, kültür, diplomasi ve iş hayatı için en önemli merkezidir. Lefkoşa, çeşitli görülecek turistik yerleri ile büyük çeşitliliğe sahiptir.

Eski şehir içerisinde, Lefkoşa Gotik ve Osmanlı mimarisinin güzel örneklerine sahiptir.

Lefkoşa'da ziyaret edilmesi gereken yerler:

Selimiye Camii (St. Sophia Katedrali), Girne Kapısı, Büyük Han, Derviş Paşa'nın Evi Etnoğrafya Müzesi, Barbarlık Müzesi, Lüzinyan Evi, Taş Eserler Müzesi, Mevlevi Tekkesi.

Gazimağusa

Geniş limanıyla Gazimağusa, bünyesinde barındırdığı birçok ilginç özelliği ile Adadaki keşfedilmesi gereken en büyüleyici şehirlerden biridir. Şehir, güzel, kumlu sahiliyle bilinir. Gazimağusa eski çağlardan beri önemli tarihi mekânlarını korumuştur. Gazimağusa'nın dışındaki, Eski Gazimağusa'da ziyaret edilmesi gereken pek çok muhteşem tarih mevcuttur.

Salamis harabeleri, Barnabas İkonu, Arkeoloji Müzesi, Lala Mustafa Paşa Camii, İncirli mağarası ve Venedik Harabeleri şehrin görülmesi gereken yerlerindendir.

Karpaz Yarımadası

Karpaz yarımadası, Kuzey Kıbrıs'ın, kuzey doğu kıyılarını kapsayacak şekilde uzanır. Karpaz'ı keşfetmenin en uygun yolu arabayla gezmektir.

En güzel altın kumlu plajları, ünlü yabani eşekleri, tarihi ve arkeolojik alanları, Hıristiyan kiliseleri ve geleneksel Kıbrıs köyleri ve saklı tarihi ile Karpaz Yarımadası bu muhteşem bölgeyi keşfetmek isteyenle için idealdir.

Karpaz antik şehirleri, bazilikaları, anıtları, Bizans kiliseleri, mezarları ve kalıntıları ile bir açık alan müzesi gibidir.

Ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerinden biri, Apostolos Andreas (St. Andrew) Manastırıdır.

Kuzey Kıbrıs Otelleri, Plajları ve Kıbrıs'ta Tatil

Kuzey Kıbrıs, güzel iklimi ve sıcakkanlı halkıyla eğlence yeri olmasının yanında, turizm için de, büyük turistik mekânları, otelleri ve plajlarıyla da ziyaret edilmesi gereken mükemmel bir yerdir.

Kuzey Kıbrıs'ın kendine has bir cazibesi vardır.

Zarif konaklama hizmetleriyle, Akdeniz'in turkuaz denizine bakan muhteşem manzarasıyla, Kuzey Kıbrıs'ta birçok güzel ve şirin otel bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs otelleri, misafirlerine yüksek standartlarda konaklama hizmeti sağlamaktadır. Oteller aynı zamanda ailelerin konaklaması için de idealdir.

Kuzey Kıbrıs'ta Plaj tatili yapmakla ilgileniyorsanız, Girne ile Gazimağusa içi veya etrafında pek çok güzel plaj bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs otellerinin çoğu Girne'de bulunmaktadır. Aynı zamanda plaj barlar ve oteller tarafından alınmış çok sayıda halk plajı da bulunmaktadır.

Gazimağusa otelleri size birçok tarihi bölgeye yakın olma imkânı sunar. Ve ayrıca Gazimağusa yüzücüler için çok çeşitli sahil şeridi ve olanaklara sahiptir.

Eğer konaklama için çok fazla harcamak istemiyorsanız, bütçeniz için daha uygun imkânlara sahip otellerde bulabilirsiniz.

Seçiminiz her ne olursa olsun, Kuzey Kıbrıs otelleri için emin olabileceğiniz kesin olan şey, tüm bu otellerin, bir tatil konaklamasından beklentilerinizi kesin olarak karşılayacağı ve tatilinizi unutulmaz yapacaklarıdır.

Adanın güzelliklerini görmek için milyonlarca tatilcinin her gün Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret etmesi turistik alt yapıyı hızlı bir şekilde geliştirmektedir.

Lütfen dikkatle okuyunuz

  1. Havalimanına gidiyorsanız, adresinizden alınma saati, yolculuğunuzdan 1 gün önce 19:00 ile 21:00 arasında SMS ile bildirilir.
  2. Havalimanından alınacaksanız, çıkış kapısında karşılama, yolcu adı veya mtstur yazılı logo ile olacaktır.
  3. Paylaşımlı transfer için kişi başı 1 küçük ve 1 büyük valizden fazlası varsa lütfen belirtin. Bildirilmeyen ek valizler araca alınmaz.
  4. Yolculuğunuza saat kalana kadar revervasyon yapabilirsiniz.