Kıbrıs'ta Yapılabilecek Etkinlikler

Kıbrıs'ta Kaplumbağa GözlemiKuzey Kıbrıs Özel Taksi Transfer

Deniz kaplumbağaları adanın en ünlü sakinlerindendir. Eğer Kuzey Kıbrıs'a bir seyahat planlıyorsanız ve deniz kaplumbağalarını görmek istiyorsanız, Kuzey Kıbrıs'ta bunun için çok sayıda yuvalama kumsalları bulunmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden Karpaz Yarımadası'nın altın kumsalları da bunlardan biridir. Ayrıca Alagadi yuvalama plajı özel koruma alanıdır ve yuvalama sezonunda akşam saatlerinde 20:00 – 08:00 arası halka kapalıdır.

Yuvalama döneminde kaplumbağalar burada yumurtalarını kumun 40 cm altına gömerler.

Kuzey Kıbrıs Çevre Bakanlığı kaplumbağaları izlemek ve onların hayatta kalmalarını sağlamak için Cornwall Exeter Üniversitesi Ekoloji ve Koruma Merkezi ile birlikte çalışmaktadır. Dünyanın her yerinden, deniz biyoloğu öğrencileri, Kaplumbağa Projesinde gönüllü çalışmak için buraya gelirler.


Öğrenciler, her üreme sezonunda yuvalama alanlarını, tilki ve diğer yırtıcı hayvanlardan korumak gözlemleyip, yardımcı olmaktadırlar.

Ayrıca halka açık etkinliklerde düzenlenmektedir. Kaplumbağaları gözlemleyebilir veya denize bırakabilirsiniz, Denize bırakma yaklaşık olarak 17:30 gibi başlar fakat bunun için mutlaka rezervasyon yapmanız gerekmektedir.

Yuvalamaları gözlemlemek için en iyi zaman haziran sonu temmuz başı olup, ağustos-eylül ayları yavru kaplumbağaların yumurtadan çıktıkları en hareketli dönemlerdir.

Kuzey Kıbrıs Paylaşımlı Taksi Transfer

Lütfen dikkatle okuyunuz

  1. Havalimanına gidiyorsanız, adresinizden alınma saati, yolculuğunuzdan 1 gün önce 19:00 ile 21:00 arasında SMS ile bildirilir.
  2. Havalimanından alınacaksanız, çıkış kapısında karşılama, yolcu adı veya mtstur yazılı logo ile olacaktır.
  3. Paylaşımlı transfer için kişi başı 1 küçük ve 1 büyük valizden fazlası varsa lütfen belirtin. Bildirilmeyen ek valizler araca alınmaz.
  4. Yolculuğunuza saat kalana kadar revervasyon yapabilirsiniz.